info@inanguvenlik.com.tr 0(342) 662 00 00

YANGIN İHBAR SİSTEMİ

Küçük ve orta ölçekli projelerde kullanılan konvansiyonel yangın algılama sistemleri, yangının kaynağını bölgesel olarak bildirebilmektedir. Optik duman dedektörleri, ışın tipi duman dedektörleri, sıcaklık ve multisensör dedektörler yangın meydana geldiğinde hızlı ve etkin bir şekilde algılama yapabilmektedir.  Konvansiyonel doğalgaz ve LPG dedektörleri ortamda meydana gelen gaz kaçağını algılayarak olası bir tehlikenin önüne geçebilmektedir. Ayrıca yangın alarm butonu ile mahaldeki kişiler yangın alarm sistemini manuel olarak tetikleyebilmektedir. Hava şartlarına dayanıklı modelleri de mevcut olan konvansiyonel siren, flaşör ve flaşörlü sirenler, yangın durumunda binadaki kişileri sesli ve görsel olarak uyarabilmektedir.

 

Yangın alarm ve algılama sistemlerinin çalışmasına bakacak olursak uyarı sistemleri olası bir yangında, yangın dedektörleri, alev dedektörleri, ısı dedektörleri ve yangın ihbar butonları sayesinde hızlıca tespit ederek en kısa zamanda bağlı oldukları merkezi yangın algılama ve ihbar paneline iletmektedir. Sonrasında ise ilgili birimlere haber verilerek yangına müdahale edilmesini sağlayan ve söndürme sistemlerini belli şekillerde uyararak yangın halinde tehlikeye sebep olabilecek elektrik ve gaz gibi sistemlerin kesilmesini sağlamaktadır.

 

Genel olarak bu sistemlerin çalışması duman dedektörlerinin dumanı algılaması ya da ısı algılama sensörlerinin ısı artışlarını algılaması ile gerçekleşmektedir. Yangın alarm ve algılama sistemleri olası bir yangın anında algılama yapıp ve gerekli alarm sistemini devreye sokarak tahliye anında zaman kazanılmasını sağlayan sistemlerdir.

 

Yangın alarm sistemlerinde bir yangın paneli bulunmaktadır. Bu panel dedektörler ve butonlar gibi algılama elemanlarından gelen uyarıları değerlendirerek uyarı elemanları olan sirenler ve flaşörierleri aktif duruma getirerek çalışmaktadır.

Hızlı iletişim
  • 0(342) 662 00 00
  • info@inanguvenlik.com.tr
İletişim Formu
Hızlı iletişim

WhatsApp
Hemen Ara